«Стоп цензурі!» пропонує Януковичу поновити щоквартальні прес-конференції і показати Межигір’я
29.03.2011 19:01

Рух «Стоп цензурі!» висловлює занепокоєння погіршенням ситуації в інформаційній сфері. Він просить Віктора Януковича поновити практику відкритих щоквартальних прес-конференцій, запровадити ротацію у журналістському пулі і показати журналістам Межигір'я. Такі вимоги містяться у зверненні руху до президента України.

 

Також рух просить забезпечити створення системи суспільного мовлення, розробити і внести законопроект «Про прозорість медіа власності», провести нараду з представниками силових структур з їхнім відкритим звітом щодо злочинів проти журналістів.

 

Крім цього, президента закликають публічно оприлюднити його позицію з приводу непаритетного висвітлення телеканалами влади та опозиції, дати публічну оцінку ситуації з Національною радою з питань телебачення і радіомовлення, призначити членом Нацради кандидатуру з громадськості, підтриману рухом, гарантувати дотримання медійного законодавства у сфері повноважень редакційних рад у ЗМІ та ініціювати обговорення цих проблем у рамках Громадської ради із залученням представників руху та незалежних експертів.

 

Наводимо повний текст звернення:

 

 

Президентові України Януковичу Віктору Федоровичу

 

Ми, українські журналісти, що об'єдналися в Громадський рух «Стоп цензурі!» звертаємося до Вас, аби привернути Вашу увагу на проблеми зі свободою слова в Україні.

 

За останній рік ситуація в інформаційній сфері суттєво погіршилася. Більше того, є чимало фактів, які доводять, що причинами цього стали дії влади. 

 

Особливе занепокоєння викликає ситуація на телевізійних каналах. Як фіксують численні моніторинги, телевізійні новини не відображають реального стану справ у країні, там не дотримані базові журналістські стандарти. Наведемо деякі цифри (Дослідження АУП та Інституту соціології НАНУ): у грудні 2010 р. 63 % всіх згадувань про політиків стосується представників влади та правлячої коаліції, 30 % - опозиції та 7 % - інших політиків. В лютому диспропорції зростають - 75 %, 18 %, 7 % відповідно. Особливо помітним є дисбаланс в ефірі державного телеканалу - Першого Національного. Пряма мова провладних політиків на УТ-1 становила 95 %. 

 

Найчастіше замовчуються теми, пов'язані зі зниженням різних складових добробуту населення або окремих його груп;  з публічними заявами і діями опозиції; інформація, пов'язана з наступами влади на бізнес; з наступами влади на свободу слова; з конфліктними ситуаціями, спровокованими діями влади в гуманітарній сфері (Моніторинг ГО «Телекритика»).

 

Нагадаємо, що за останній рік чимало журналістських колективів заявляли про цензуру щодо висвітлення певних тем, пов'язаних з діяльністю влади: Голодомору, Податкового майдану, Вашої резиденції тощо. Водночас, за цей період чимало журналістів, які публічно виступили із заявами про цензуру, залишилися поза ефіром чи втратили роботу, тоді як якість телевізійних новин суттєво знизилася. В редакціях часто має місце внутрішня цензура, або ж економічний тиск, в тому числі - і з боку власників.

 

Реформування державного телеканалу у суспільний, про готовність якого Ви вже давно заявляли публічно, не відбувається. Законопроект «Про суспільне мовлення» у Парламенті не розглядався. Жодного реформування такого пострадянського пережитку, як державні та комунальні ЗМІ, від якого позбавилися всі країни колишнього СРСР, в Україні не відбувається.

 

Ми також звертаємо Вашу увагу на відсутність розслідувань численних злочинів проти журналістів. Не дивлячись на те, що Ви брали під особистий контроль справу Василя Климентьєва, результатів розслідування досі немає. 

 

Також не покараним залишається і охоронець УДО, який застосував силу щодо журналіста СТБ Сергія Андрушка, акредитованого на висвітлення заходу за Вашою участю. Після цього мав місце конфлікт із охоронцями Прем'єр-міністра та журналістами «5 каналу». Є чимало інших випадків, які свідчать про недбалість правоохоронних органів у розслідуванні таких злочинів.

 

Ми вітаємо ухвалення Закону «Про доступ до публічної інформації», однак поки що він не вступив у силу, натомість є чимало проблем із відкритістю влади. Ми переконані, що кулуарне ухвалення рішень без інформування громадськості та ЗМІ серйозно шкодять іміджу та підтримці влади з боку суспільства.

 

Чимало проблем є і з формуванням та діяльністю Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення. Призначення членів Нацради позначилося скандалом щодо їх невідповідності цим посадам, всі пропозиції громадськості були проігноровані. Тепер ми спостерігаємо за тим, як Нацрада своїми рішеннями позбавляє ліцензій ті телекомпанії, які транслюють в ефірі програми ТВі та ТРК «Чорноморська», що викликає підозри у політичній ангажованості цього регулюючого органу.

 

Все це свідчить про те, що в Україні не створено системи незалежного регулювання галузі, немає вільного ринку ЗМІ, журналісти залишаються не захищеними від фізичних переслідувань та тиску, а простір плюралізму тотально скоротився. 

 

Зважаючи на те, що Ви призначили собі прес-секретаря із членів Руху «Стоп цензурі!», ми певні, що Ви поділяєте принципи та цінності нашого Руху. Відтак, просимо Вас якнайшвидше звернути увагу на ситуацію в інформаційній сфері та здійснити наступні кроки:

 

- Сприяти прозорості влади в Україні, поновивши практику Ваших попередників щодо відкритих щоквартальних прес-конференцій.

- Запровадити ротацію у журналістському пулі, аби висвітлювати закордонні візити могли представники різних ЗМІ, не лише лояльних до влади.

- Сприяти реформуванню українських ЗМІ. Забезпечити створення системи суспільного мовлення.

- Розробити та внести законопроект «Про прозорість медіавласності».

- Провести нараду з представниками силових структур з їхнім відкритим звітом щодо злочинів проти журналістів.

- Публічно оприлюднити свою позицію з приводу диспаритету висвітлення телеканалами діяльності влади та опозиції на користь влади.

- Дати публічну оцінку ситуації із Нацрадою та довкола телеканалів ТВі, 5 канал, ТРК «Чорноморська», та затримці оголошення повторного конкурсу на частоти, яких були позбавлені ці телеканали.

- Ініціювати обговорення цих проблем в рамках Громадської ради із залученням представників Руху та незалежних експертів. 

- Призначити членом Національної Ради з питань телебачення та радіомовлення за президентською квотою кандидатуру,  яку висуне громадськість та підтримає Рух «Стоп цензурі!».

- Гарантувати дотримання медійного законодавства в сфері повноважень редакційних рад в засобах масової інформації.

- Виконати обіцянку, дану майже рік тому, і показати журналістам свій маєток у Межигір'ї.

 

 

Довідка

 

Громадський рух «Стоп цензурі!»

Громадський рух «Стоп цензурі!» створений 21 травня 2010 року. Рух є неформальним об'єднанням журналістів, що утворилося у відповідь на утиски свободи слова в Україні.

Це  ініціатива українських журналістів та медійних громадських організацій щодо відстоювання свободи слова, запобігання встановленню цензури в Україні, унеможливлення перешкоджання професійній діяльності журналістів та порушення професійних стандартів при висвітленні суспільно-політичних питань.

Громадський рух «Стоп цензурі!» не підтримує жодну політичну силу, не фінансується політичними партіями.

Дізнатися більше або приєднатися до Громадського руху «Стоп цензурі!» можна за посиланням http://www.telekritika.ua/news/2010-05-22/53128

Блог Громадського руху «Стоп цензурі!»: http://stopcensorship.wordpress.com , у Твіттері: http://twitter.com/Stopcensorship

 

Контактна особа: Артем Соколенко, координатор прес-центру 050 440 46 08, censor.stop@gmail.com

 

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі наших відвідувачів:
стоп // 07.04.2011 17:18
Голові Служби безпеки України (особисто) Голова Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації «Громадський контроль» Коструб Т.А. м. Луганськ , кв. Алексєєва, б.6, офіс 37, тел.: 500-122 З А Я В А щодо можливих корупційних дій з боку посадових осіб прокуратури Полтавської області причетних до перевірки діяльності фірми «Лівела» У лютому 2011 року Луганське обласне відділення Всеукраїнської громадської організації «Громадський контроль» звернулось з письмовою заявою до Генеральної прокуратури України щодо можливої протиправної діяльності з боку керівництва ДП «Лівела» при здійсненні ввезення на територію України нафтопродуктів без сплати передбачених законом зборів і податків, фіктивності вказаного підприємства, що нанесло значні економічні збитки державі. Генеральною прокуратурою розгляд заяви був доручений прокуратурі Полтавської області ( копія відповіді додається) за місцем реєстфырації вказаної комерційної структури. На наш погляд перевірка заяви прокуратурою проведена поверхово та з порушеннями норм чинного законодавства, що може свідчити про можливі протиправні та корупційні дії з боку причетних співробітників прокуратури. Не дивлячись на наведені нами конкретні факти зловживань з боку причетних суддів, посадових осіб митниці та безпосередньо керівництва ДП «Лівела» , наявності в їх діях ознаків службових злочинів, прокуратурою Полтавської області перевірка зведена до формальної фіксації та констатації загальновідомих хронологічних фактів цієї оборудки, без вивчення причин та умов, що призвели до нанесення збитків національним інтересам держави у особливо великих розмірах. Зокрема, не вивчені питання чому саме цій фірмі і по чиїй вказівці, в порушення законодавства України були встановлені преференції на ввезення на територію України нафтопродуктів без сплати передбачених законом зборів і податків, чому суди приймали рішення на користь ДП «Лівела» всупереч державним інтересам, не встановлені та не опитані керівники комерційної структури безпосередньо здійснивши можливі протиправні дії . Перевірка прокуратурою м. Полтави господарської діяльності ДП «Лівела» зведена до формального посилання на акт ДПІ у. м. Полтава згідно якого комерційна структура ліквідована у березні поточного року. Харківський апеляційний адміністративний суд призначив слухання по справі відносно «Лівела» тільки на 26.04. 2011 року, тобто вже після офіційного закриття фірми. Вочевидь, що у даному випадку діяло організоване злочинне угруповання з представників вищіх органів влади , суддів, та керівників вказаної комерційної структури за ролевою участю з метою одержання з державного бюджету України незаконних пільг у вигляді не сплати відповідних зборів і податків, що призвело до нанесення багатомільярдних збитків державі. Таким чином, наведені факти, на наш погляд, свідчать про недбале ставлення причетних посадових осіб прокуратури Полтавської області до виконання своїх службових обов’язків, вчинення ними можливих корупційних дій. З урахуванням важливості цієї проблеми, негативного громадського резонансу навколо фірми «Лівеле» , дії причетних співробітників прокуратури підривають довіру з боку суспільства до діяльності органів державної влади , прокуратури та правоохоронних органів. Просимо провести ретельну перевірку даної заяви, про результати повідомити у встановлені законодавством строки. Громадська організація «Громадський контроль» у рамках реалізації національного проекту «СТОП-КОРУПЦІЯ» залишає за собою конституційне право оприлюднити інформацію щодо позиції прокуратури при перевірці цієї резонансної справи у національних засобах масової інформації. У разі не прийняття відповідних заходів проінформувати міжнародну спільноту про рівень державної корупції в Україні та організувати загальнонаціональні акції протесту та непокори. Т. Коструб
Гость // 04.04.2011 11:48
Ну это они уже чересчур свои требования выносят. Может быть, им еще каждую неделю вместо президента в АПУ работать?! Что за бред, кем они себя возомнили? У нас и так свободы слова выше крыше в отличие от других стран.
Гость // 04.04.2011 11:47
Ну это они уже чересчур свои требования выносят. Может быть, им еще каждую неделю вместо президента в АПУ работать?! Что за бред, кем они себе возомнили? у нас и так свободы выше крыше в отличие от других стран.
Кума // 30.03.2011 13:17
Все антигосударственные каналы надо закрытью А в одессе вообще антиукраинский шабаш творится
Влад // 30.03.2011 10:26
киевские «свободословолюбцы» проигнорировали ножевые ранения одесских журналистов, отказались освещать это событие и даже не пришли на пресс-конференцию пострадавших - потому что резали одесских журналистов нацики, идеологически близкие киевской журналистской тусовке. Подавая одностороннюю процеженную информацию и давая искаженное представление о действительности, журналисты превращаются в пропагандистов и лишают граждан права на достоверную информацию. Стыдливо это называется самоцензурой. А самоцензура журналистов - это 99% украинской цензуры. Поэтому главная угроза свободе слова на Украине исходит от журналистов (точнее, пропагандистов, солдат информационной войны, которые изображают из себя журналистов). Весьма красноречиво высказалась в свое время журналистка Наталья Соколенко, активист движения «Стоп цензуре!», на проходившей в июне 2010 г. интернет-конференции. На вопрос, почему «борцы с цензурой» не защищали одесский канал АТВ, когда его пытались закрыть, она ответила: «...я не считаю, что на телеканале АТВ работают журналисты. Это пятая колонна, которая работает в интересах другой страны и с журналистикой не имеет ничего общего...» (lenta.ru/conf/sokolenko/). Т.е. для них «свобода слова» - это возможность защищать своих и мочить чужих. http://2000.net.ua/2000/svoboda-slova/rakurs/72420 Чепак: я зашла к Януковичу, а вышла от Президента http://obozrevatel.com/interview/chepak-ya-zashla-k-yanukovichu-a-vyishla-ot-prezidenta.htm#
    +Додати
    * тільки для зареєстрованих користувачів
     введіть код:


    Всі коментарі
    НОВЕ НА «ТЕЛЕКРИТИЦІ»