Блогера викликали до СБУ через жарти у ЖЖ про Януковича, примусили вибачитися і відпустили
30.07.2010 16:18

Блогера та письменника Олега Шинкаренка викликали до СБУ через записи  про Віктора Януковича у Livejournal. Про це ТК повідомив сам пан Шинкаренко.

 

За його словами, 29 липня у кіноклуб видавництва «Смолоскип», де він є модератором, прийшли люди, які представилися співробітниками Служби безпеки України і запропонували прийти на розмову зі слідчим. «Коли я поцікавився, про що саме буде розмова, він сказав, що розмова стосуватиметься записів в моєму ЖЖ, які "оставили неприятный след в душе"», - пише Олег Шинкаренко.

 

30 липня до нього додому знову прийшли ті ж  співробітники СБУ з повісткою і відвезли  до слідчого на пояснення. Олег зацитував у розмові з ТК зміст повістки: «Слідчим відділом прокуратури міста Києва проводиться перевірка за матеріалами департаменту захисту національної державності служби безпеки України щодо розміщення на інтернет-сайті повідомлення про погрозу щодо державного діяча України. Прошу вас прибути ддо слідчого відділу прокуратури міста Києва за адресою м.Київ вул..Антоновича, 114 кабінет № 9,  30.07.10 об 11.30, для надання пояснення. При собі потрібно мати документи, які засвідчують особу. Старший слідчий слідчого відділу прокуратури міста Києва Д.Кривояз».

 

 

 

Згідно зі словами Олега, занепокоєння співробітників СБУ викликали його колонки про політику. «Вони швидше емоційно-пародійні. Наприклад про відомий 16-секундний ролик про те, як Янукович збирається розмовляти з Азаровим. У мене на нього була емоційна реакція, і я написав у тегах до нього «убить гада». Я, звичайно, не збирався вбивати Януковича, в мене таких планів не було. Це була моя чисто емоційна реакція на побачене. Я розсердився. Тобто це все одно що стукнути кулаком по столу. Причому я розсердився, але ж я не вийшов на майдан Незалежності, не сказав це напряму Януковичу, просто написав у себе в інтернет-щоденнику», - сказав він.

 

Окрім цього СБУ звернула увагу на ще один запис, де пан Шинкаренко коментував  відеокадри з падаючим на Януковича вінком: «Я написав такий гумористичний пародійний коментар (ну там звичайно було багато такого чорного гумору): "Цікаво, чи є десь такі сили, типу українські націоналісти, які могли би вбити Януковича, Анну Герман і всю компанію". Звичайно, що це теж  жарт».

 

За словами Олега,  під час його пояснень слідчий  одразу запитав, як він докотився до такого життя. «Він питає навіщо я  таку гидоту пишу в своєму живому журналі. Я йому кажу, це ж мій ЖЖ, це не  ЗМІ, він не зареєстрований, я його не рекламую, нікому про нього не розповідаю, якщо ви хочете - читайте, не хочете - не читайте. Я нікому не погрожував».

 

Після цього, розповідає пан Шинкаренко, слідчий запропонував йому два варіанти: «Або вони мене затримують надовго і починають серйозні такі розбори, або я пишу роз'яснення, що я не мав наміру погрожувати, що  вибачаюсь і що такого більше ніколи робити не буду. Ну я все це написав. Але одразу виникло запитання, що саме я не буду робити? Погрози чи взагалі просто критично висловлюватися на адресу Януковича? Це мені не пояснили».

 

За словами Олега Шинкаренка, слідчий додав, що незадоволений й іншими записами про Віктора Януковича, якими саме не конкретизував.

 

Олег Шинкаренко розцінює такі дії СБУ як наступ на приватне життя. «Це мій особистий щоденник. Він відкритий, але я його не рекламую, і у нього можна потрапити тільки якщо знаєш адресу або  цілеспрямовано вишукуєш певну інформацію. Виходить, що СБУ цілеспрямовано шукає людей, які незадоволені режимом і шукає приводи для тиску на них. Тому що навіть жарти розцінюються як погрози чийомусь життю», - прокоментував Шинкаренко.

 

Як пізніше написав у своєму ЖЖ Олег, записи, які видалися СБУ-шникам найобраливішими, зокрема і згаданий пост про вінок,  з його ЖЖ зникли.

 

«Записи, які були найбільш образливими (з вінком та перепост російського Луркмора про Януковича) з мого ЖЖ зникли. Я їх звідти не прибирав. Висновок: СБУ зламала мій ЖЖ та видалила їх звідти самостійно», - пише Шинкаренко.

 

У коментарях ТК юрист  Олександр Заруцький наголосив, що  розглядати або порушувати справи щодо постів у ЖЖ  можна лише за умови, якщо висловлені погрози сприймаються особою, якій вони адресовані, як реальні. «У цьому випадку, щоб розглядати питання про погрозу життю президенту України, необхідно, щоб президент подав відповідну заяву, зазначив за яких обставин він дану погрозу почув і пояснив, чому він її сприйняв реально», - сказав він. В іншому випадку, за його словами, складу злочину немає, тому що блогер  не вчиняв ніяких додаткових дій, щоб реалізувати свій задум.

 

Тим часом  голова прес-служби СБУ Марина Остапенко  наголосила у коментарях ТК, що  служба у першу чергу виконує роботу щодо попередження злочинів.

 

«Якщо його вирішили опитати щодо того, що він мав на увазі під цим висловлюваннями, то він як законослухняний громадянин має прийти і розказати, чи це дійсно був жарт чи ні. Вони мають з'ясувати, бо це їх робота», - сказала вона. 

 

За її словами, записи в ЖЖ не можна вважати особистим щоденником: «Інтернет - це засіб масової комунікації, це ж не його особистий щоденник, у який хтось заліз. Він  виставляє його, щоб його хтось читав, це поширення якихось речей. Якщо  він каже, що пожартував, тоді все гаразд. А якщо це не жарт? І нормально, коли робиться все для того, щоб ніякого насильства не сталось».

 

Також прес-служба надала офіційний коментар на сайті СБУ:

 

«У ході проведення оперативно-розшукових заходів СБ України була отримана інформація щодо розміщення на сайті http://singing-foot.livejournal.com/ матеріалів, що містили погрози на адресу Президента України. Вжитими заходами встановлено, що їх автором є громадянин України - Шинкаренко Олег Іванович, 1976р.н. Враховуючи те, що в його діях містились окремі ознаки злочину, передбаченого ст.346 «погроза або насильство стосовно державного чи громадського діяча» Кримінального кодексу України, матеріали документування скеровано за компетенцією до органів прокуратури. За дорученням слідчого прокуратури м.Києва, співробітником СБ України 30 липня ц.р. Шинкаренку О.І. було передано відповідне запрошення для бесіди та доставлено його до приміщення прокуратури м.Києва».

 

«Телекритика»

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі наших відвідувачів:
Вбити гада! // 02.08.2010 20:16
З вікна бачу сбу-шника((( Щось погане зами....
Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 01.08.2010 17:06
Один з дописувачів "Народної правди" під ніком "взгляд из Киева" у своєму коментарі під статтею "В міносвіти Голодомор перестали вважати штучним і тепер навчатимуть цьому в школі", дискутуючи з автором замітки назвав жителів західних регіонів України "галіцайським бидлом", "тварями", заперечив їхню належність до української нації, а також послав їх "нахєр" з країни до Польщі і пригрозив АКМ-ом. Цитую: "Галицайское быдло – точно что не мой народ. Они вообще не украинцы, а галицаи. Примазалось быдло к чужой славе и истории Большой Украины... Своего-то ничего нет. Кроме бандитов и палачей. Нахер их из страны, в Польшу". Фраза про АКМ була адересована безпосердньо автору статті: "Это МОЯ СТРАНА а КИЕВ -МОЙ город. Если есть сомнения – АКМ рассудит кто прав. На такую тварь как ты рука не дрогнет". Потенційні жертви (а це галичани та всі патріотично налаштовані громадяни з інших територій) не мають такої охорони, як в Януковича. До того ж, "взгяд из Киева" не каже, "якби в мене був автомат, то тоді б...". Він згадує про АКМ так, ніби він в нього є. На відміну від Шинкаренківського "вбити гада" тут все максимально прямо, без ніяких метафор та алегорій. Чи не не є ця фраза прямою погрозою застосувати зброю в якомусь з громадських місць? Може є підстави для СБУ перевірити цю людину, а прокуратурі - порушити справу за приниження національної честі і гідності українців. Автор статті, посилаючись на розділ "етичні норми" Правил "НП", де "не допускаються дискримінація і образи за національною, расовою та релігійною ознаками" запропонував редакції НП позбавити "взгляд из Киева" права публікацій (а як ні - то пояснити свою позицію), а СБУ -первірити цю особу. Поки що мовчать і перші, і другі. Подробиці - тут: "Взгляд из Киева" – нахєр з НП! За українофобію і російський імпер-шовінізм! http://www.narodnapravda.com.ua/politics/4c5543eb99a98/
Олексій Мазур, Дніпропетровськ // 31.07.2010 18:06
Taras2010 // 31.07.2010 00:12:04: "незадоволені мусять чекати наступних виборів, а не підбурювати через інтернет психічно неврівноважених до неадекватних дій". Дуже кореспондується з тим, про що йдеться в антиутопії "Комендантська країна, або УКРЛАГ". Наводжу цитату: "Зі свого боку українські медики - керівництво і персонал спеціалізованих закладів закритого типу - висловлюють готовність надати належну медичну допомогу особам з неврівноваженою психікою та з іншими діагнозами, легко встановлюваними на підставі аналізу їхньої поведінки на публічних заходах" 08.07.2010. Повністю - тут: http://spetskor.dp.ua/art_1326.php Може пан Тарас якраз саме з тих лікарів?
читаДтч // 31.07.2010 16:31
"убить гада" ... Это же не то же самое что "убить президента"? Или в СБУ считают, что это аксиома: Янукович -гад ? Поржал.
Yullaa // 31.07.2010 12:38
Хотіла запитати но бачу вже це зробили, про які 50 % йде річ?,мабуть знаходимося в різних вимірах.
  +Додати
  * тільки для зареєстрованих користувачів
   введіть код:


  Всі коментарі
  НОВЕ НА «ТЕЛЕКРИТИЦІ»
  17:10 28.07.2016
  Алексей Бондаренко для «Телекритики»