«Вороги української журналістики – 2008»: версія НСЖУ
30.04.2009 09:20

У переддень Всесвітнього дня захисту свободи слова - 3 травня - Національна спілка журналістів України оприлюднила список посадовців, які, на її думку, чинили спротив суспільно значущій роботі ЗМІ. До списку увійшли дванадцятеро осіб.

 

Олена Кальченко - суддя Деснянського районного суду міста Києва. Задовільнила вимоги Юрія Сидоренка (голова консультаційної ради концерну «ЄДАПС») у справі про захист честі, гідності й ділової репутації, щодо стягнення з працівників ЗАТ «Бліц-Інформ» Сергія Комишева та Максима Біроваша по 5 000 грн. у відшкодування моральної шкоди та 22 000 000 гривень - з ЗАТ «Бліц-Інформ». Верховний суд України скасував всі рішення по цій справі і повернув її на новий розгляд до Деснянського суду міста Києва.

 

Ігор Калетник - народний депутат України (Комуністична партія), Голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією; Григорій Калетник - колишній голова Вінницької обласної державної адміністрації. Подали 8 позовних заяв до вінницької газети «33 канал» за висловлені у газеті оціночні судження щодо попередньої та теперішньої діяльності цих політиків та листи трудового колективу газети до голови Верховної Ради та народних депутатів України з приводу тиску на видання. Загальна сума вимог щодо компенсації моральної шкоди за позовами становить 710 000 гривень.

 

Тетяна Ізмайлова - суддя, яка задовольнила позов Ігоря та Григорія Калетників із відшкодуванням моральних збитків у розмірі 270 тисяч гривень.

 

Наталія Горелкіна - суддя Апеляційного суду міста Києва, яка разом із суддями Ратниковою та Закропивним залишили у силі рішення щодо газети «33 канал», зменшивши суму стягнення до 150 тисяч гривень.

 

Михайло Бородін - голова Апеляційного суду Харківської області, який позивається до ТРК «Фора» через трансляцію прес-конференції народного депутата Юрія Кармазина. Справа розглядалась у суді Харківської області; відповідно до Закону України «Про судоустрій» голова апеляційного суду має контрольні повноваження по відношенню до всіх суддів загальної юрисдикції області. Рішенням суду першої інстанції з ТРК «Фора» стягнуто 74 985 гривень 33 копійки.

 

Олександр Шостак - суддя Дзержинського суду Харківської області, який прийняв до розгляду позов голови Апеляційного суду Харківської області та задовольнив його, стягнувши з ТРК «Фора» 74 985 гривень 33 копійки. Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. Зважаючи на адміністративний вплив позивача на суддів області, рівність учасників судового процесу перед законом і судом не могло бути забезпечено.

 

Микола Верес - голова Охтирського районного суду Сумської області, який позивається до газети «Панорама», журналістів Литовченко та Весни, і вимагає відшкодувати 300 тисяч гривень за публікацію «По беспределу», що розповідає про конфлікт між головою суду та депутатом Сумської міської ради Байдаком. Інформація в газеті була викладена на підставі заяв депутата міської ради до правоохоронних органів. Позивач вимагає заборонити будь-яке поширення інформації про нього. Судом першої і апеляційної інстанцій у позові відмовлено, але Верховний Суд України скерував справу на новий розгляд.

 

Вікторія Шилова - генеральний директор Дніпропетровської обласної телерадіокомпанії. Незаконно звільнила групу журналістів з грубим порушенням конституційних прав на працю. Після виявлення наглядовими органами фактів нецільового використання бюджетних коштів, наданих ОДТРК у рамках обласної програми підтримки ЗМІ, Шилова поширила заяви про утиски її журналістських прав.

 

Фелікс Сігал - виконувач обов'язків голови Роздільнянської райдержадміністрації (Одеська область). 9 березня цього року викликав до себе редактора районної газети «Вперед» Тамару Калашинську і, погрожуючи звільненням, зажадав, щоб вона у підготовленому до друку номері видання зняла матеріали першої полоси і натомість поставила його власний на підтримку одного з кандидатів на посаду міського голови.

 

Наталія Єфремова - начальник управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Оксана Москаленко-Федорова - начальник відділу прокуратури Миколаївської області. За інформацією НСЖУ,  неправильно нараховували пенсіж журналістам пенсію, внаслідок чого один із пенсіонерів втратив понад 80 тисяч гривень.

 

Любов Шамрай - голова Ізюмської районної держадміністрації (Харківська область). 2006 року вимагала від редакції «Обрії Ізюмщини» безкоштовно друкувати матеріали свої та установ і організацій району, 2007-го чинила опір фінансуванню газети з боку співзасновників, 2008-го - заборонила фінуправлінню перераховувати редакції кошти, виділені сесією районної ради.

 

Олександр Кравець, Григорій Шаркевич - депутати Синельниківської міської ради (Дніпропетровська область), Віктор Бутліменко - секретар цієї ж міськради всупереч Закону України, яким запроваджено мораторій на відчуження приміщень та майна державних і комунальних ЗМІ, прагнуть силами депутатів позбавити редакцію газети «Синельниківські вісті» приміщення¸ яким вона володіє десятки років. До того ж це питання вони прагнуть вирішити без згоди трудового колективу редакції та інших співзасновників - райради і райдержадміністрації, які минулого року надали газеті фінансову підтримку у шість разів більшу, ніж міськрада.

 

Рейтинг складається й оприлюднюється вже вдруге: торік до нього увійшли 15 «ворогів». «Як і в минулому році, цей список не зміг охопити всіх, хто перешкоджав роботі журналістів і ЗМІ. Головне його завдання - привернути увагу до високопосадовців держави, правоохоронних органів, кваліфікаційних комісій суддів на оприлюднені кричущі факти порушень Конституції і законів України, міжнародних зобов'язань, взятих Україною на себе.  Як і попередній, цей список ми оприлюднюємо не лише в Україні, а й передаємо до Міжнародної федерації журналістів, Ради Європи, Європарламенту й інших структур.  По всіх вказаних фактах НСЖУ забезпечувала юридичну та інші види підтримки журналістів відповідно до Закону України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки», - йдеться у повідомленні НСЖУ.  

 

30 квітня буде також оприлюднений інший антирейтинг - «Вороги преси-2008», який складають Інститут масової інформації та Київська незалежна медіа-профспілка.

 

«Телекритика»

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі наших відвідувачів:
Дополнение // 30.04.2009 12:45
Стыдливо умолчали об основном Гаранте демократии с его тыканьем и "талантливыми" пресс-конференциями.
Bata // 30.04.2009 11:30
Мелкий какой-то рейтинг и мелочный
111 // 30.04.2009 10:33
Да все просто - НСЖУ, особенно в регионах - єто клуб "кому за 40". Маргинальная организация, которая ни силі ни авторитета ни в обществе ни даже среди своих членов не имеет, потому как не отстаивает права журналистов так, как должна была бы... В общем, клуб по интересам, не больше... Имел в свое время счастье пообщаться в регионах с их представителями... В основном это пенсионеры либо люди уже далеко за 40, молодой крови там нет совсем. Лишь бы перед властью посветиться да попиариться... Поэтому в списки "мелочевку" и включают... которую им из регионов их "бойцы" и "бойцыцы" прислали...
Влад // 30.04.2009 10:24
Интересно, что говоря о "високопосадовцях" в список включают в основном никому не известных председателей госадминистраций и местных судей.... Или НСЖУ не любит только тех, кто подает денежные иски на журналистов вместо того, чтоб им самим деньги давать? Откуда такая местечковость? А почему они не считают врагами журналистов Черновецкого с каналом "Киев" и КДРТРК, руководство УТ-1, владельцев того же "Интера"?
Володимир // 30.04.2009 10:17
У списку не вистачає ще трьох осіб (саме в цьому порядку!): 1. Балога Віктор Іванович; 2. Курус Ігор Федорович; 3. Шевченко Віталій Федорович; 4. Лясовский Владислав Євгенович. Описувати хто це і чому вони вороги української журналістики потреби, гадаю, немає!
  +Додати
  * тільки для зареєстрованих користувачів
   введіть код:


  Всі коментарі
  Читайте також:
  НОВЕ НА «ТЕЛЕКРИТИЦІ»
  17:10 28.07.2016
  Алексей Бондаренко для «Телекритики»